A csoportról
A baktériumok, mint bolygónk legkisebb, de legszélesebb körben elterjedt élőlényei az elmúlt évtizedben fontos, a korábbi ismereinket megcáfoló információt tártak fel előttünk. Míg a sejtváz eddigi tudásunk szerint kizárólag az eukarióta szervezetekre volt jellemző, kiderült, hogy a baktériumok szintén létrehoznak intracelluláris polimereket, amelyek szerepe leginkább a sejtalak fenntartása.
Az eukariótákban jelen lévő mikrofilamentumok alapját képező aktin fehérjének ma már számos prokarióta megfelelője ismert. Ezek közül az aktinhoz szekvenciálisan mindössze 30%-os hasonlóságot, de térbeli szerkezetét tekintve (elsősorban a konzervatív nukleotid-kötő zseb kialakításában) majdnem teljes egyezést mutató fehérje a MreB.
Jelenlegi ismereteink szerint a prokarióta citoszkeletális elemek funkcionálisan messze szerteágazóbbak, mint eukarióta rokonaik, sőt a sejten belüli szerepük, működésük kifejezetten változékony lehet fajról-fajra. Kutatócsoportunk célja, hogy olyan baktériumfajokból származó MreB fehérjéket karakterizáljon és hasonlítson össze különböző in vitro és in vivo módszerekkel, amelyek ma még kevésbé ismertek, viszont a baktériumok alakja, belső felépítése és nem utolsó sorban epidemiológiai hatása miatt érdeklődésre ad okot.
Kutatási témák
1. Leptosira interrogans MreB in vitro karakterizálása fluoreszcencia spektroszkópia alkalmazásával
2. Különböző baktérium fajokból származó MreB vizsgálata, összehasonlítása
Munkatársak
Dr. Barkó Szilvia, egyetemi adjunktus
szilvia.barko@aok.pte.hu
Dr. Bódis Emőke, egyetemi adjunktus
emoke.bodis@aok.pte.hu
Dr. Szatmári Dávid, egyetemi adjunktus
david.szatmari@aok.pte.hu
Longauer Beáta, PhD hallgató
beata.longauer@aok.pte.hu